UPAMIĘTNIAMY PATRONA ZS PROSZOWICE - BARTOSZA GŁOWACKIEGO

4 kwietnia, w rocznicę zwycięskiej bitwy pod Racławicami w 1794 r., upamiętniamy chłopskiego bohatera Bartosza Głowackiego, który patronuje Zespołowi Szkół w Proszowicach od 2003 r. (wcześniej imię to nosiło Liceum Ogólnokształcące w Proszowicach).

Bartosz był jednym z kosynierów, którzy wsławili się w bitwie pod Racławicami, pierwszym starciu insurekcji kościuszkowskiej. W oddziałach kosynierów służyli rekruci powołani do wojska Kościuszki na mocy rozkazu Komisji Porządkowej województwa krakowskiego, który nakazywał dostarczenie jednego rekruta na pięć dymów (wiejskich chałup – przyp. red.) z każdej miejscowości. Brakowało broni palnej dla wszystkich powołanych żołnierzy, dlatego niemała część chłopskich rekrutów została uzbrojona w postawione na sztorc kosy gospodarskie. Tadeusz Kościuszko na początku kwietnia 1794 roku wyruszył na północ, aby zdobyć wsparcie dla powstania w pozostałych częściach ziem polskich. Pod Racławicami drogę zagrodziły mu wojska rosyjskie. To Bartosz pierwszy dotarł do nieprzyjacielskiej artylerii i dokonał bohaterskiego czynu. Zrzucił z głowy swoją krakuskę i przykrył nią palący się lont armaty, czym uratował nadciągających kompanów z oddziału. Brawurowy atak kosynierów przeważył szalę zwycięstwa na polską stronę.

Tegoroczne upamiętnienie bohatera Insurekcji Kościuszkowskiej przez uczniów proszowickiej szkoły polegało na przygotowaniu gazetek tradycyjnych i online, prezentacji multimedialnych oraz filmów. Zwieńczeniem Dnia Patrona był polonez - taniec, który wykonali uczniowie kilku klas na sali gimnastycznej.